Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile gerçekleştirdiğimiz röportajda Konya’yı masaya yatırdık. Timtaş Yönetim Konya Bölge Müdürü Mehmet Örk ile bir araya gelen ve Timtaş Life’ın sorularını yanıtlayan Başkan Akyürek, profesyonel site yönetim hizmetleri sektörüğnün uzmanlaşmış hizmetler sunduğunu belirterek Konya’nın bu noktada gösterdiği gelişime dikkat çekti.

Bize Konya’yı ekonomisiyle, kültürel değerleriyle ve sosyal yapısıyla kısaca anlatabilir misiniz?

Bir kültür, tarih, sanat ve eğitim şehri olan Konya, Mevlana ikliminde yetişmiş insanları nedeniyle aynı zamanda sevgi, barış ve hoşgörü şehridir. Tarım ve sanayi denince de akla ilk gelen şehirlerden olan Konya’nın en temel özelliği; dayanışma içinde hareket etmesi ve barışçı insan yapısıdır. Konya, hem şehircilikte, hem de sanayide üretim geleneği, öz kaynakları ile kalkınma modeli ile örnek bir şehirdir. Gelenekle modernliği birleştiren Türkiye’nin en önemli şehridir.

Konya, tarihi ve kültürel geçmişinin yanında ekonomik anlamda da önemli bir misyona sahiptir. Konya’daki ihracatın büyüklüğünü göz önünde bulundurursak, şunu söyleyebiliriz: Birçok yönden Türkiye’ye model olan Konya, gücünü geçmişten alarak geleceğe dev adımlarla ilerlemektedir. Bu başarının sırrı, şehirdeki tüm kurum ve kuruluşların, hemşehrilerimizin de desteği ile işbirliği içinde çalışmasıdır. Hedefimiz; Konya’nın, kültürel, tarihî ve yerel değerlerini bütüncül bir yaklaşımla ele alarak, hepsinin değerini bir arada yükselterek Konya’yı marka haline dönüştürmektir.

Konya modeli, kaynakların verimli kullanılması, öz kaynakla kalkınma ve projelerin yürütülmesidir. Aynı zamanda yeni kaynaklar üreterek de hizmetlerin yerine getirilmesini sağlamaktır. Konya, 40 bin km kareyi aşan toprak alanıyla Türkiye’nin yaklaşık 19’da biri konumunda. Birçok ülkeden daha büyük bir toprak alanına sahip. Aynı zamanda Selçuklu payitahtı. Ecdadın Anadolu’yu vatan yapmasında ecdadımız büyük bir misyon yüklenmiş. Konya kalkındığında Türkiye’nin gelişimine katkısı daha da artacaktır.

Yeni dönem yatırım hedefleriniz nelerdir?

Belediyelerin görevi şehrin imarının yanında insanların mutluluğunun da sağlanmasıdır. Konya’nın her bölgesini “Konya’da mutluyuz” denilebilecek noktaya taşımak için çalışıyoruz. 10 yıl önce ilk görev aldığımızda şehrimizi 21. yüzyıl şehirler arası rekabete hazırlama gayesiyle yola çıktık. Hedefimiz Konya’mızı geçmişi kadar büyük ve görkemli bir geleceğe hazırlamak. Tarihçiler tarafından 13. yüzyılın en muhteşem şehirlerinden kabul edilen Konya’mızı 21. yüzyılda da coğrafyamızın ve dünyanın en muhteşem şehirleri arasına sokma hedefimiz var. Bu hedef doğrultusunda bugüne kadar belediye tarihinin en önemli yatırımlarına imza attık. Şehrimizin yükselişi Yeni Büyükşehir Yasası ile başlayan yeni dönemde de devam edecek.

Bu dönemde Ulaşım Master Planı çerçevesinde 65 alt üst geçit yatırımı yaptık. 43 yeni cadde açtık, açmaya da devam edeceğiz. Yeni tespit ettiğimiz 8-9 yer var. Demiryolu Caddesi bunlardan birisi. Başaralı Caddesi’nin Alaeddin’le buluşması bunlardan birisi. Demiryolu Caddesi ile Azerbaycan Caddesi’nin ortasından bir başka çevre yoluna daha planladık. Ayrıca kamulaştırma ile açacağımız bir kısım caddeler daha var.

2004 yılında 100 civarı otobüsümüz vardı, 448’e çıktı. Yeni ulaşım konseptimizde tamamı doğalgazlı ve çevreci, konforlu otobüsler aldık. Konya’nın tamamının ulaşım planlamasını bu süreçte gerçekleştireceğiz. İlçeleri merkeze DDY hattına banliyö seferleri ile bağlamak istiyoruz. Geçen yıl başlayan ve devam eden Alaeddin-Adliye raylı sistem hattının bu sene ray döşemesi tamamlanacak. Dünyadaki en ileri sistemi getiriyoruz buraya. Akören yolundaki yeni toplu konut bölgesi ile Fetih Caddesi raylı sistem programımızın içinde. Yeni bağlanan metropol ilçelerden DDY hattı olanların merkeze banliyö seferleri ile gelmesi konusunda da çalışma başlatıyoruz.

Akyokuş ve Meram Son Durak’a yapacağımız teleferik ile hem turizme katkı sağlamış olacağız hem de bölgenin cazibe merkezi haline gelmesini sağlayacağız. Akyokuş’ta içinde seyir terasları, kafeler, yayın kulesi, yaya yürüyüş yolları, ikram bölgeleri, kamelyalar bulunan, panoramik asansör ile çıkılacak 150 metre yüksekliğindeki yapı şehrin her yerinden görülebilecek. Meram Son Durak’taki teleferik alanına ayrıca bir de otopark yapıyoruz.

Türkiye nüfusu kadar ağaç dikme programımızı başlattık. Konya genelinde 500 şehir koruluğu planlıyoruz. Şehir merkezinde 13 milyon 600 bin ağaç diktik. Bunu başardığımıza göre 80 milyon hedefine bu dönemde ulaşacağımıza eminim. Bu da bir dünya rekoru olur belediyecilik açısından.

Köylere köy korulukları, şehirlere şehir korulukları oluşturacağız. Kayacık’ta Türkiye’nin en büyük parkını yapmak istiyoruz. İçinde 11 temalı park bulunacak. Doğal hayvan yaşam parkı, her türlü çocuk oyunlarını içeren oyun parkı, Evliya Çelebi’nin gezdiği şehirlerin örneklendiği Evliya Çelebi Parkı, bir bölümü İpekyolu, bir bölümü su kültürü ile ilgili bir park olacak. Hobi bahçeleri, spor alanları, kuşlar alemi gibi çok sayıda temadan oluşan büyük bir Anadolu Bölge Parkı öngörüyoruz. Türkiye’de bir ilk olacak Ecdat Parkı’nda da Osmanlı Mahallesi, çarşısı, kale, su kültürü ile ilgili düzenlemeler, kamelyalar, oturma gurupları, ağaçlandırma bulunan Osmanlı çizgilerini taşıyan bir park olacak. 1 yıl içinde bitecek. Ayrıca Karatay bölgesine Endülüs Parkı yapıyoruz. Endülüs tarihini anlatan, Endülüs İslam medeniyetinin simgelerini bulabileceğimiz bir park. Balkan Parkı, Balkanlarda yaptığımız yatırım ve hizmetleri de daha da güçlü bir şekilde yaşatacak.

Bedesten’de takdir gören 2 bin 687 dükkanın restore edilmekte olduğu değişimi bu yıl tamamlamaya çalışacağız. Cami, han, hamam restorasyonlar da var içinde. Alaeddin Tepesi ile Mevlana arasındaki binaların cephelerinin de tarihi dokuya uygun hale getirilmesi ihalesini yaptık. Bu bölgede Hz. Mevlana’nın evi tespit edildi. Burada Mevlana Evi Külliyesi projemiz var. Proje kapsamında evin arkasındaki binalar kaldırılarak, Şems-i Tebriz’i Türbesi’ne kadar Şems Yolu yapacağız. İslam Kültür Merkezi, Kışla Caddesi’ne yapılıyor. Burada Mevlevihane, Panorama Mevlana, dünya Mevlevihanelerinin maketleri, semahane bulunacak. Ayrıca ortadaki revaklı bölümde, sağ ve solda İslam Araştırmaları Merkezi, Mevlana Araştırmaları Merkezi gibi hizmetler de verecek, kütüphanesiyle aşeviyle. Siyer-i Nebi Külliyesi bir kültür yatırımı. Peygamber Efendimizin hayatını farklı bir şekilde, hadisi şerifler ve ayeti kerimelerle, görsel unsurlarla destekleyecek. Adeta siyer üniversitesi gibi olacak.

Konya’da aslında bir Mevlana Müzesi yok, Mevlana Türbesi, semahanesi var. O bölgede bir Mevlana Müzesi yapacağız. Mevlana Türbesi’nde sergilenen, depoda bekleyen tarihi eserler bu müzede sergilenecek. Bir de gösteri sanatları merkezi yapacağız, yani yeni şehir tiyatrosu. Arkeoloji ve etnografya müzelerini biz devralıyoruz. Bunlar burada birleştirilmiş olacak. Büyük Konya Müzesi’nin bir kısmını da bu dönemde tamamlayacağız. Bu bölgeye gelen ziyaretçiler bambaşka bir bölgeyle karşılaşacaklar. Bedesten’den alışverişlerini yapacaklar, fırın kebabını, etliekmeğini yiyecekler, aynı zamanda tiyatroya da gidebilecekler ki, orada da tarihimiz ve kültürümüz anlatılacak.

Meram’da bir farklı çöküntü alanını da ortadan kaldırıyoruz. Tarihi Osmanlı Buğday Pazarı’nda yeraltında 800 araçlık otopark, 129 dükkan, Tarım Tarihi Müzesi, revakların ortasında bir meydan yapıyoruz. Tarih yeniden canlanacak burada. Eski Matbaacılara kadar olan adayı tamamen bu proje ile birlikte yenilemiş olacağız. Matbaacılar’da yer altı otoparkı yapacağız. Kaldırılan barakaların olduğu yere yapılacak bu otopark, Çatalhöyük Yolu üzerinde olacak. Burada sergi salonu, tanıtım merkezi, küçük bir otel, kafeterya olacak. Çatalhöyük evlerinin modelinde ve o evlerin malzemesiyle yapılacak. Payitaht Müzesi’nde ise günümüz yeni teknikleriyle hologram sistemiyle Selçuklu’nun kuruluşundan Konya’nın fethine, yıkılışına kadar tanıtımını yapacağız.

Mevlana Meydanı’nda bir de Konya sokağı oluşturuyoruz. 15-16 tane sivil mimari örneği binayı tamamladık. Konevi Meydanı inşaatı devam ediyor. 800 araçlık yer altı otoparkı oradaki otopark ihtiyacını karşılayacak. Atatürk Caddesi ve Kazım Karabekir Caddesi’ni buluşturmuş olacak. Eski stadyum alanında da bir meydan olacak. Burayı Meram’ın kalbi, Meram’ın yeni merkezi yapacağız. Şehrin merkezinin kaymasını da böylece engellemiş olacağız.

Sosyal alanda yaptığımız yardımları 31 ilçemize yayacağız. Karatay, Meram, Selçuklu belediyelerimiz ile birlikte dar gelirlilere ve sanayi bölgesine yönelik konut çalışması yürüteceğiz. Büyükşehir eliyle doğrudan konut üreterek, hiç geliri olmayanların da konut sahibi olması için projelerimiz var. Hükümetimizin bu konudaki projesini örnek alıyoruz.

Spor yatırımlarımız arasında geçen dönem spor yatırımlarımızın önemli bir kısmını oluşturan yeni stadyumun yanı sıra bu dönemde bütün ilçe ve beldelerimize ve bazı büyük köylerimize de spor salonları, spor sahaları kazandıracağız. Bir olimpik yüzme havuzu projemiz var, bu dönem onu yapacağız. Aynı zamanda bir olimpik velodrom inşaatımız olacak. Türkiye’de tek, Avrupa’nın sayılı velodromlarından olacak.

Yeni yasa ile artık camilere de yardım edebiliyoruz. Bu çerçevede özellikle ecdadımızın tanıtımına yönelik parkların içine Osmanlı ve Selçuklu mimarisi örneğiyle yeni camiler yapacağız. Camilerle birlikte okulların da çevre düzenlemesi ve bakımlarını yapacağız.

Konya’nın turizm potansiyeli ve turizm yatırımları hakkında neler söyleyeceksiniz? Şehir hak ettiği turizm pastasından faydalanabiliyor mu?

Sevgi ve hoşgörü şehri olarak tüm dünyada tanınan Konya, konumunu Hazreti Mevlana’nın çağları aşan evrensel anlayışına borçlu. Hazreti Mevlana’nın yüzyıllar öncesinde söyledikleri bugün hala insanlığa yol gösteriyor. Konya’ya gelen ziyaretçilerin büyük bir çoğunluğu Hazreti Mevlana için geliyor.

Konya, bunun yanında dünyanın bilinen en eski yerleşim yerlerinden olan Çatalhüyük gibi,  Gilistra ve Sille gibi tarihi binlerce yıl öncesine dayanan yerleşim yerlerinin yanında başkentlik yaptığı Selçuklulardan ve Osmanlı ecdadımız döneminden önemli tarihi eserler barındırıyor.

Şehrimizde son yıllarda yaşanan değişim ve gelişimin ardından ziyaretçi sayısı 500 binlerden 2,5 milyonlara ulaştı. Başta, tarihi eserlerin ihya edilmesine yönelik yürüttüğümüz Mevlana Kültür Vadisi projemiz olmak üzere şehir genelindeki tarihi eserlere sahip çıkılması çalışmaları büyük önem taşıyor. Dünyanın en büyük restorasyon çalışmalarından olan Tarihi Bedesten Çarşısı düzenlemesi, Mevlana Meydanı, Tarihi Şehir Meydanı, Mevlana Türbesi çevresinde yeni müzelerin yapılması ve diğer restorasyon çalışmalarımız gibi yapımını ve projesini yürüttüğümüz çok sayıda yatırım devam ediyor.

Şeb-i Arus törenlerini ve sema programlarını bir yıl boyunca usulüne uygun olarak izleyen misafir sayısı 2004 yılı öncesi 13 bini geçmiyordu. Artık bir yılda 200 bin misafirimiz, hem Şeb-i Arus törenlerine hem de her hafta Cumartesi günleri yapılan aslına uygun sema programlarına katılıyor. Bu ilginin Mevlana Türbesi çevresine yapacağımız yeni müzeler, yaşayan Mevlevihane ve kültür merkezleri ile daha da artacağını düşünüyoruz.

Mevlana Kültür Vadisi Projemiz, üniversite sayısının 5’e çıkması, hükümetimizin ve yerel yönetimlerin yaptığı yatırımlar, yeni otellerin açılması ve hızlı trenin de hizmete girmesiyle şehrimizi ziyaret edenlerin sayısının kısa süre sonra 5 milyona ulaşacağını tahmin ediyoruz.

Peki, şehrin ekonomik yapısına uygun yatırımcıların Konya’ya bakış açısı nedir? 

Konya, altyapı olarak, yaşam kolaylığı olarak, şehir hizmetlerinin en ucuz verildiği yerlerden biridir. Ayrıca Valilik koordinasyonuyla ticaret ve sanayi odaları, borsası, yerel yönetimler ve STK’larıyla kurumlar arası işbirliğinin en güçlü olduğu illerden biridir. Konya’da son 10 yılda gelinen seviye, şehrin nereye doğru gittiğinin de bir göstergesidir. Konya’nın sanayi çeşitliliği, şehrin büyük gücünü oluşturuyor. Geçmişte ihracatın hiçbir prosedürünü bilmeyen firmalarımız, KOBİ statüsünde de olsa, artık dünya fuarlarını takip ediyor ve uluslararası şirket olma hazırlığında. Biz de yerel yöneticiler olarak 1960’larda şehrin ilk planlarının yapıldığı günlerden bugünlere hep birlikte yatırım, şehircilik, eğitim ve sağlık altyapılarını güçlendirmek için gayret gösteriyoruz. Konya geniş arazi yapısı, altyapı imkanları, barışçı insan yapısı, kurum ve kuruluşların birlikte hareket etme özelliği ile yeni yatırımlara her zaman açıktır.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Şehrimizde son 10 yıllık hizmet döneminde bize büyük destek olan ve önemli yatırımların kazandırılmasına katkı sağlayan hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Onların desteğiyle hep birlikte yeni hizmet döneminde de yeni yasayla birlikte tüm Türkiye’ye örnek olacağız. Bu dönemde de güvenlerini boşa çıkarmadan çalışacak, hak ettikleri hizmetleri vererek, Konya’yı dünyada sayılı şehirler arasında yer almasını sağlayacak yatırımlarla gündemde tutacağız.