Emlak Konut Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kurum Timtaş Life’ın sorularını yanıtladı. Kurum, Türkiye’de kentsel dönüşüm, yani yapılaşma anlayışı, toplumsal yaşam, site – konut yönetim hizmetleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“TİMTAŞ YÖNETİM SİTE YÖNETİMİ ANLAYIŞINA DEĞER KATIYOR”

Öncelikle yapısı ve çalışma sistemi itibariyle Emlak Konut’u bize kısaca tanıtır mısınız?

Emlak Konut Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı ünvanına sahip 1953 yılında faaliyete başlamış bir kuruluştur. 2002 de gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüştürülmüş ve unvanı “Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.” olarak belirlenmiştir. Güncel durum itibariyle, halka açıklık oranımız %50,66 seviyesinde bulunmaktadır. Ortaklığımızın en büyük hissedarı yaklaşık % 49 oranıyla Toplu Konut İdaresi’ dir.

Emlak Konut’un proje geliştirici bir firma olduğunu söyleyebiliriz. Çeşitli kurumlardan satın aldığımız arsaları ihale ederek yüklenici firmaların ortaklığıyla projelendirmekteyiz. Geliştirdiğimiz projelerimizden kira geliri elde etmekten ziyade satışlarını gerçekleştirerek portföyümüzün sürekli dinamik kalmasını sağlamakta ve Türkiye gayrimenkul ve inşaat sektörüne en büyük katkıyı sağlayan gayrimenkul yatırım ortaklıklarından biri olmaktayız.

Türkiye’deki inşaat sektörünü ve yapılan çalışmaları özellikle yapılaşma ve gelişimi anlamında nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu soruyu kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirmenin uygun olacağı kanaatindeyim. Bilindiği üzere Türkiye’de kentsel dönüşüm kapsamına alınabilecek yapı stoku %45 civarındadır. Bu oran Türkiye’de yapı stokunun durumundaki vahameti gösteriyor. Türkiye’de bildiğiniz gibi, özellikle son 10 senede, her alanda çok büyük ilerlemeler kaydedildi. Bu ilerlemelerden en önemlilerden biri de inşaat sektöründe yaşandı. Gerek uygulamaya konulan yeni Deprem Yönetmelikleri, gerek Yapı Denetim Faaliyetleri, yeni yapılanmalar üzerinde hassasiyetle çalışmayı gerektiriyor. Bu da konut stokunun gelişimi açısından oldukça pozitif bir ilerleme. Zaman içerisinde Kentsel Dönüşüm Seferberliği ile de yapılaşma açısından büyük gelişmelerin kaydedileceğine inanıyorum.

Yapılaşmanın hızla arttığı, toplu yaşam kurallarını her geçen hayatımızda daha da hissettiğimiz bu dönemlerde site yönetim hizmetleri sektörünü ihtiyaç anlamında nasıl değerlendiriyorsunuz? Yönetim hizmeti sektörünün gelecekteki yeri nedir?

Söylediğiniz gibi ortak yaşam kurallarını hayatımızda her geçen gün daha da fazla hissediyoruz. Bu koşullarda huzurlu, sağlıklı ortamların oluşabilmesi için profesyonel site yönetim hizmetlerinin varlığı sorgulanamaz. İnşaatların tamamlanmasını müteakip, yaşamın başlamasıyla, site yönetimleri devreye girmekte ve o yaşam alanı için adeta düzenleyici bir üst kurum olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Dolayısıyla inşaat sektörü önemini sürdürdüğü sürece, site yönetim hizmeti sektörü de o derece önemini korumaya devam edecektir.

Birlikte yaşamın daha kolay bir hale gelmesi ve özellikle metropol şehirlerde sorunsuz yaşam sürülebilmesi açısından yönetimler ve hizmet alan insanlar özellikle nelere dikkat etmelidir?

Metropol şehirlerde yaşamların getirdiği çok çeşitli zorluklar bulunuyor. Bu nedenle yönetimler insanların çeşitli ihtiyaçlarına yönelik hizmetler sunabilmeli. Çevrede yaşayanların gündelik, sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra toplumsal huzurun sürdürülebilmesi de dikkat edilmesi gereken bir husustur.

İnsanların uyumlu ve birbirlerinin haklarına saygılı şekilde yaşamaya devam ettikleri sürece sorun teşkil eden durumların yaşanacağını düşünmüyorum.

Timtaş Yönetim ve dergimiz Timtaş Life hakkında neler söylemek istersiniz?

Metropol şehirlerimizde site yaşamı yaygınlaşıyor. Tüketiciler daha temiz, güvenli ve çeşitli donatılarla zenginleştirilmiş, kaliteli bir peyzaja sahip site oluşumları olan projelerden ev almayı tercih ediyorlar. Firmalar satışlarını yaparken dahi, bu hususları bir pazarlama unsuru olarak kullanıyorlar. Bu nedenle site yönetimleri hayati önem taşıyorlar. Timtaş Yönetim de site yönetimlerinin güzel bir örneğini sergilemekte. Timtaş Yönetimi sorumluluklarının bilincinde, site yönetimi anlayışına değer katan bir kurum olarak görmekteyiz.

Timtaş Yönetim’in tüm çalışanlarına ve Timtaş Life Dergisine de yayın hayatında başarılar dilerim.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.