Bursa Yenişehir’de bulunan TOKİ Sosyal Konutları projesinde yönetim görevine geldiğimiz günden beri koordineli şekilde çalıştığımız Yenişehir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ziyarette bulunarak Vakıf Müdürü Halit Dereli ile biraraya geldik. Timtaş Life’a açıklamalarda bulunan Dereli çalışmalar hakkında da bilgi verdi. 

“Yenişehir Göç Alıyor”

“Vakıf olarak bizim hedef kitlemiz sosyal güvencesi olmayan, geliri olmayan aileler, eşi vefat edenler, güvencesi olmayanlar, asker eşleri, engelliler vb., biz bu konuda tespitler yaparak çalışıyoruz” diyen Dereli, Yenşehir’in yapısı ile ilgili de bilgi vererek “Yenişehir’de yerli halk var, Romanlar var ve doğu kökenli vatandaşlar var. Tarım ovası ve potansiyeli yüksek olduğu için doğudan hep göç alıyor” dedi.

Farklı Kültürler Birarada

Sosyal konutlara ciddi anlamda ihtiyaç olduğunu, mevcut projenin 216 konut, 65 m2, 2+1 özelliklerine sahip olup 9 bloktan oluştuğunu belirten Müdür Dereli “Sosyal konut çalışmaları yaşam standardını arttırıyor. Devlet hizmeti arttırıyor. Uygun taksitlerle ev sahibi olma imkanına kavuşan insanlara yaşama sevinci bile veriyor. Farklı kültürlerin bir arada yaşayabilmesi de buradaki amaçlarımızdan biri. Sosyal konutlar yapılırken, farklı kültürel gruplardan farklı sesler çıktı. Orada sürekli kavga olur diyenlerde oldu. Çünkü bazı noktalarda insanlar set çekiyor. Bu yüzden kendilerini soyutluyorlar böyle olunca da dışardan dışlanıyormuş gibi görünüyorlar. Ve devamında oluşan ayrımcılık farklı mahalleler yaratıyor. Ancak bu konutlar aracılığı ile farklı kültürlerin birleşmesi ve beraber yaşaması anlamında bir kapı açıldı” diyerek ortak paydada buluşmanın ve olumsuz yanları asgariye indirmenin çok önemli olduğunun altını çizdi.

“Görev herkese düşüyor”

Proje ve ortak yaşamla ilgili olarak “Sitenin bulunduğu konum biraz çevre anlamında sıkıntılı. Sitenin hemen yanında çayırlık ve dere var. Yabani hayvanlar ve köpekler çok geliyor. Yabancı kişiler de çok giriyor. Hırsızlıkta bu nedenle oluyor. Çevre düzenlemesi anlamında çalışmalar yapılması gerekiyor. Ortak yaşam kuralları anlamında az da olsa bir gelişme var. Bazı şeylere uymaya başladılar. Doğalgaz merkezi sistem, bireysel bazlı olmadığı için bir yaptırım yapılamıyor. Bu nedenle doğalgaz ödemelerinde problem yaşıyoruz. Örneğin; elektrik ve su faturalarında bu durum olmuyor. Çünkü fatura ev sahibinin kendi adına geliyor. Yani insanlar isimlerini görmedikçe sahiplenmiyorlar. Burada görev herkese düşüyor. Vakıf olarak bize, kaymakamlığa, Timtaş Yönetim’e ve en önemlisi orada yaşayan vatandaşlara” dedi.

“Timtaş Yönetim İşin Ehli”

Vakıf Müdürü Dereli profesyonel site yönetim hizmetleri ve Timtaş Yönetim ile ilgili olarakta “Artık insanlar site yaşantısına dönüyor. İnsanların rahat bir yaşam sürmesi için kuralları yerine getirecek ve takip edecek bir yönetim firmasına ihtiyaç oluyor. Bu sektör olmalı çünkü, başarılı olunabilmesi için profesyonelle çalışmak gerekir. Çok büyük bir zaman kazandırıyor. Birçok konuda bilgi sahibi olmak ve takipçi olmak gerekir. Örneğin biz vakıf olarak hepsine yetişmemiz mümkün olmadığı için arayışa girdik. Bilgi birikimi olan, işin ehli olan, referans sahibi olan Timtaş Yönetim ile görüşerek el sıkıştık ve çalışmalarımıza halen devam ediyoruz. Bu işin başlangıcı Timtaş Yönetim’in yani firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akay’ın sıcak yaklaşımları ile oldu. Timtaş denince Mehmet Akay akla gelir. Akay’ın kendine güveni, sağduyusu, sakin tavrı dikkat çekiyor. En kısa yoldan çözüm bulan biri. Timtaş Yönetim onun öncülüğünde güzel işlere imza atmaya devam edecektir” açıklamalarında bulundu.